Bilgiler

Donmuş Embriyo Transferi mi yoksa Taze Embriyo Transferi mi?

Donmuş Embriyo Transferi, Taze Embriyo Transferi Kadar Başarılı mıdır? 

Tüp bebek tedavisinde başarıyı oluşturan 3 ana etken bulunmaktadır:

1.       Sağlıklı bir embriyo;

2.       Embriyonun tutunmasını sağlayacak kaliteli bir rahim içi tabakası (endometrium) ve

3.       Bu iki parametrenin birbiri ile eş zamanlı olarak aynı anda bulunabilmesi.

Doğal yumurtlama döngüsü tersine, tüp bebek tedavi sürecinde oldukça fazla yumurta elde edilmeye çalışılır ve bu yumurtalarında gelişimi ile fazlaca hormon salgılanması olur. Bu uygunsuz hormon salınımı bazen o kadar fazla olabilir ki endometrium tabakasının bozulmasına ve dolayısıyla mükemmel bir embriyomuz olsa bile bunun tutmamasına sebep olabilir.

Gelişen teknoloji İşte burada bize yardımcı olabilmekte.

Özellikle vitrifikasyon dediğimiz yöntem ile embriyolar hızlıca buzlu cam şeklinde donduruluyor, kadın adet görerek hormonal yükten kurtuluyor ve takip eden aylarda daha fizyolojik endometrium tabakası geliştirilerek ve minimal müdahale ile embriyo rahim içerisine yerleştirilebiliyor.

Peki çok sık sorulan sorulardan birisi:  

“Acaba taze embriyo transferi ile gebelik şansı, donmuş embriyo transferinden daha mı yüksektir?

Bu soruyu kısmen cevaplamaya yönelik yapılan bir derleme çalışmasında, ortalama yumurta toplanan hastalarda (7-15) donmuş transferiyle de taze embriyo transferi ile benzer seviyede gebelik oluştuğu saptandı. Ayrıca; özellikle >15 yumurta ve>3500 estradiol seviyesi gibi yüksek hormon değeri ile yumurta toplanan hastalarda donmuş embriyo transferi ile daha fazla gebelik olabileceği bildirilmekte.  

Bizde kendi klinik pratiğimizde, en son güncel yayındaki kriterlere uygun olarak özellikle PCOS hastalarında donmuş embriyo transferini taze transfere tercih etmekteyiz.

(Freshor Frozen EmbryoTransfer in In Vitro Fertilization: An Update.Pereira N, Petrini AC, Hancock KL, Rosenwaks Z. Clin Obstet Gynecol. 2019 Jun;62(2):293-299. )

,
© Copyright Doc. Dr. Yunus Aydın. Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım PX DESIGN OFFICE